Rodzi się pytanie - do kiedy głośno czytać dziecku? Odpowiedź nie jest taka prosta. Pomimo tego, że dziecko już radzi sobie z lekturą, nie warto rezygnować ze wspólnego czasu z książką. Niektóre badania mówią nawet, że czytać na głos można nawet dziecku w wieku ok. 13 lat. Do tego wieku dziecko z naszego czytania jest w stanie wyłapać i zrozumieć więcej niż z lektury, którą czyta samodzielnie....
Naukowcy twierdzą, że czytanie na głos dzieciom ma wiele zalet.
Przede wszystkim wspiera naukę czytania. Słuchając głośnego czytania, dziecko uczy się, że litery, które znajdują się na stronach książki, odpowiadają dźwiękom mówionym. Uczy się łączyć litery z brzmieniem, a to pomoże, kiedy już samo będzie próbowało czytać.
Podszkoli się w poprawnym budowaniu zdań, także tych dłuższych. To na pewno pomoże
w późniejszej nauce gramatyki. Uczy się… słuchać. Słuchanie ze zrozumieniem i wiązanie ze sobą różnych treści przyda się na każdym etapie edukacji.
Głośne czytanie stymuluje rozwój wyobraźni , ta z kolei rozbudza kreatywność. Podobnie jest z umiejętnościami komunikacyjnymi. Słuchając książkowych historii, dziecko uczy się reagować na różne sytuacje. Rozwija także empatię oraz zdolności radzenia sobie z emocjami. Dziecko wczuwa się w postawy bohaterów i doświadcza podobnych emocji. Dzięki temu, że rodzic towarzyszy mu w lekturze, czytając na głos, książkowe treści będzie przeżywać w poczuciu bezpieczeństwa. Inspiruje też do rozmów na najróżniejsze – często też trudne – tematy. Przede wszystkim jednak, czytanie dziecku daje możliwość spędzenia z nim wartościowego czasu.